Hélium a balonky aneb fyzikální zákony v praxi

Překvapil Vás titulek článku? Jste přesvědčeni o tom, že znalost fyzikálních zákonů při nafukování balonků nepotřebujete? Tak to je velký omyl :)

Opuštěním školních lavic jsme nabyli přesvědčení, že s fyzikou končíme. Ale opak je pravdou. Ve škole jsme jí znali jenom z učebnic, ale v praxi zjistíme, že znalosti fyziky se nám hodí i v běžném životě. A taky při nafukování balonků heliem.

Helium se totiž vlivem tepla rozpíná a naopak vlivem chladu smrskává. A pokud neznáme tuto základní vlastnost helia, můžeme si na naší párty zadělat na pořádný problém.

Představte si situaci, že připravujete garden párty a výzdobu si chcete udělat dopoledne. Přičemž samotná párty začíná kolem druhé. V létě jsou teplotní rozdíly mezi ránem a odpolednem docela výrazné. Takže v případě, že Vaše balónky nafouknete na maximum hned dopoledne, tak riskujete v odpoledním teplejším počasím jejich prasknutí. Helium se totiž vlivem tepla začne rozpínat a pokud je balónek nafouknutý na maximum, tak helium nemá další prostor pro svoje rozpínání a jednoduše balónek praskne. To se týká hlavně foliových balonků. Jsou totiž pevnější a helium téměř vůbec svým povrchem nepropouští.

Latexové (obyčejné gumové) balonky mají póry, kterými průběžně helium propouští. Teplem se tyto póry ještě zvětší, takže budou helium propouštět více a doba létání se bude zkracovat. Doporučujeme tedy tyto balonky umístit raději do stínu.

Ale může nastat i opačný problém. Přijdete k nám do prodejny a necháte si nafouknout balónky heliem. S balónky chcete čekat na nádraží a přivítat svojí manželku, děti, návštěvu atd. Pokud bude chladné počasí, tak se Vám balónky "vyfouknou" a nebudou vypadat pěkně. Slovíčko vyfouknout je záměrně v uvozovkách, protože se nejedná o vyfouknutí balonků, ale o smrskávání helia z důvodu nízké okolní teploty. Takže když balónky opět odnesete do pokojové teploty, tak se opět "nafouknou".

Z výše uvedeného vyplývá taky další skutečnost - když budete nafukovat heliem venku v chladném prostředí, tak ho na nafouknutí stejného balónku použijete více, než když nafukujete balonky v pokojové teplotě.

Tak co říkáte? Přesvědčili jsme Vás o tom, že i při nafukování balonků heliem je nutné znát zákony fyziky? :))

Helium zakoupíte v sekci Helium.

 

Přejeme skvělou zábavu :)

Party-Narozeniny

HOT LINE 777 000 019

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz