Hélium a balonky aneb fyzikální zákony v praxi

Překvapil Vás titulek článku? Jste přesvědčeni o tom, že znalost fyzikálních zákonů při nafukování balonků nepotřebujete? Tak to je velký omyl :)

Opuštěním školních lavic jsme nabyli přesvědčení, že s fyzikou končíme. Ale opak je pravdou. Ve škole jsme jí znali jenom z učebnic, ale v praxi zjistíme, že znalosti fyziky se nám hodí i v běžném životě. A taky při nafukování balonků heliem.

Helium se totiž vlivem tepla rozpíná a naopak vlivem chladu smrskává. A pokud neznáme tuto základní vlastnost helia, můžeme si na naší párty zadělat na pořádný problém.

Představte si situaci, že připravujete garden párty a výzdobu si chcete udělat dopoledne. Přičemž samotná párty začíná kolem druhé. V létě jsou teplotní rozdíly mezi ránem a odpolednem docela výrazné. Takže v případě, že Vaše balónky nafouknete na maximum hned dopoledne, tak riskujete v odpoledním teplejším počasím jejich prasknutí. Helium se totiž vlivem tepla začne rozpínat a pokud je balónek nafouknutý na maximum, tak helium nemá další prostor pro svoje rozpínání a jednoduše balónek praskne. To se týká hlavně foliových balonků. Jsou totiž pevnější a helium téměř vůbec svým povrchem nepropouští.

Latexové (obyčejné gumové) balonky mají póry, kterými průběžně helium propouští. Teplem se tyto póry ještě zvětší, takže budou helium propouštět více a doba létání se bude zkracovat. Doporučujeme tedy tyto balonky umístit raději do stínu.

Ale může nastat i opačný problém. Přijdete k nám do prodejny a necháte si nafouknout balónky heliem. S balónky chcete čekat na nádraží a přivítat svojí manželku, děti, návštěvu atd. Pokud bude chladné počasí, tak se Vám balónky "vyfouknou" a nebudou vypadat pěkně. Slovíčko vyfouknout je záměrně v úvozovkách, protože se nejedná o vyfouknutí balonků, ale o smrskávání helia z důvodu nízké okolní teploty. Takže když balónky opět odnesete do pokojové teploty, tak se opět "nafouknou".

Z výše uvedeného vyplývá taky další skutečnost - když budete nafukovat heliem venku v chladném prostředí, tak ho na nafouknutí stejného balónku použijete více, než když nafukujete balonky v pokojové teplotě.

Tak co říkáte? Přesvědčili jsme Vás o tom, že i při nafukování balonků heliem je nutné znát zákony fyziky? :))

Helium zakoupíte v sekci Helium.

 

Přejeme skvělou zábavu :)

Party-Narozeniny

HOT LINE 777 000 019

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení